نکات کاربردی اکسل

نرم‌افزار مایکروسافت اکسل Excel، پرکاربردترین نرم‌افزار ویرایش فایل‌های جدولی درمیان کاربران کامپیوتر است. کمتر کسی است که با قابلیت‌های فوق‌العاده این نرم‌افزار در کنار فرمول‌دهی‌های قوی آن آشنا نباشد. کاربران حرفه‌ای حتی از برنامه‌نویسی جانبی در این نرم‌افزار استفاده می‌کنند و بسیاری از عملیات‌های مورد نیاز بر روی اطلاعاتشان را به دست اکسل می‌سپارند. این نرم‌افزار دارای قابلیت‌های جدید و جذابی برای کاربران می‌باشد. در ادامه‌ی این مطلب از با تعدادی از نکات کاربردی اکسل که ممکن است از دید برخی کاربران پنهان مانده باشند، بیشتر آشنا می‌شویم.

نکات کلیدی Excel

۱- انتخاب همه سلول‌ها

کلید میانبر Ctrl + A

۲- همه فایل‌ها را یک‌جا باز کنید

انتخاب همه‌ی آنها و فشردن کلید Enter

۳- جابه‌جایی بین فایل‌ها

کلیدهای میانبر Ctrl + Tab

در حالت عادی در بالای منو، تنها میان‌برهای Save, Undo و Redo را مشاهده می‌کنید. می‌توانید میان‌برهای دیگر مانند Copy و Cut را نیز به این لیست اضافه کنید کافی است از مسیر زیر Copy و Cut را از منوی سمت چپ به منوی سمت راست منتقل کنید. مشاهده می‌کنید که مانند تصویر، دو گزینه Copy و Cut نیز به بالای منو اضافه شدند.

File->Options->Quick Access Toolbar

۴– رسم خطوط مورب درون سلول

گاهی اوقات نیاز است که داخل یک سلول، خط مورب کشیده شود و یا به اصطلاح اطلاعات داخل سلول خط بخورد. برای این‌کار کافی است از منوی Home زیرمنوی Font وارد بخش Border شوید و از آنجا More Borders را انتخاب کنید و در منوی باز شده طبق تصویر، خط مورب را انتخاب کنید.

۵- اضافه کردن چند سطر یا ستون به طور همزمان
اضافه کردن یک سطر یا ستون به فایل، کار آسانی است اما یک نکته کاربردی اکسل برای اضافه کردن همزمان چند سطر یا ستون به این گونه است که به تعداد مورد نظر از سطرها یا ستون‌ها انتخاب کنید و با راست‌کلیک کردن و انتخاب گزینه Insert، به همان تعداد سطر یا ستون به بالای سطرها یا سمت چپ ستون‌ها اضافه می‌شود.

۶- پیدا کردن علامت سوال و ستاره در بین سلول‌ها

گاهی اوقات نیاز داریم سلولی که حاوی کاراکتر ? یا علامت سوال و یا * است را بیابیم. در حالت عادی و با استفاده از Ctrl + F نمی‌توانیم این سلول‌ها را پیدا کنیم و باید برای این کار قبل از کاراکتر مورد نظر یک علامت ~ اضافه کنیم.

۷- محدود کردن اطلاعات وارده در سلول‌ها

برخی اوقات نیاز داریم اطلاعات وارده به سلول‌ها در محدوده خاص و از نوع خاص باشند. می‌توانیم با انتخاب ستون مورد نظر، از مسیر زیر نوع اطلاعات و محدوده آنها را مشخص کنیم و نیز پیغامی برای نمایش به کاربران برای درج صحیح اطلاعات اضافه کنیم.

Data->Data Validation->Setting

۸- تغییر جهت اطلاعات

گاهی اوقات نیاز است که اطلاعات را از حالت ستونی به سطری یا بالعکس تغییر دهیم. برای این منظور باید کل سلول‌های مورد نظر را انتخاب کرده و در جایی دیگر از فایل، گزینه زیر را انتخاب کنید.

Home->Paste->Transpose

خواهید دید که حالت سطر و ستون اطلاعات شما به صورت برعکس کپی می‌شود.

۹- مخفی کردن حرفه‌ای اطلاعات

به جز روش معمول کلیک‌راست و انتخاب Hide از منوی باز‌شده، می‌توان با روشی حرفه‌ای‌تر، اطلاعات سلول‌ها و ستون‌ها را مخفی کرد. کافی است سلول مورد نظر را انتخاب کرده و در قسمت Format Cells، تب Number را انتخاب کنید و سپس Custom را انتخاب کرده و در قسمت نام، عبارت ;;; را تایپ کنید. کلیه اطلاعات مورد نظر نامرئی می‌شوند و دوباره با تغییر فرمت سلول مورد نظر قابل بازیابی هستند.

۱۰- انتقال اطلاعات چند سلول به یک سلول

برای این‌که اطلاعات چند سلول را در یک سلول کنار هم نشان دهیم از علامت & استفاده می‌کنیم. مثلا برای نمایش اطلاعات سلول‌های A2,B2,C2 در سلولی دیگر مثلا E2 عبارت زیر را تایپ می‌کنیم:

=A2&B2&C2

۱۱- وارد کردن عددهایی که با صفر شروع می‌شوند

در حالت پیش‌فرض، اکسل عدد صفر را از ابتدای اطلاعات عدد حذف می‌کند. اگر بخواهیم اطلاعاتی عددی که با صفر شروع می‌شوند وارد کنیم، کافی است در ابتدای آنها کاراکتر ‘ را اضافه کنیم.

۱۲- رسم خطوط مورب درون سلول

گاهی اوقات نیاز است که داخل یک سلول، خط مورب کشیده شود و یا به اصطلاح اطلاعات داخل سلول خط بخورد. برای این‌کار کافی است از منوی Home زیرمنوی Font وارد بخش Border شوید و از آنجا More Borders را انتخاب کنید و در منوی باز شده طبق تصویر، خط مورب را انتخاب کنید.

دیدگاه ها

فاطمه    ۲:۲۱ ۱۳۹۸/۰۱/۱۹

سلام. خیلی ممنون از مطلب خوبتون. فوق العاده برام مفید بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

محصولات و دوره های آموزشی

    درحال بروزرسانی

مشاهده همه دوره های آموزشی

یاد بگیرید حرفه ای کارکنید تا به درآمد بالا برسید

0