CSS چیست؟

آشنایی با CSS

CSS مخفف کلمه ی Cascading Style Sheet و به معنی صفحه های آبشاری و نوعی زبان برای طراحی صفحات وب است.

این زبان در سال ۱۹۹۴ توسط Håkon Wium Lie  نروژی معرفی شد و به گفته او نحوه نمایش صفحات وب بر روی صفحه نمایش، در پرینت و یا خواندن را تعریف میکند. Håkon Wium Lie کتاب Cascading Style Sheets با همکاری Bert Bos منتشر کرد، این کتاب با زبان HTML و CSS نوشته شده و با Prince (مبدل Html و Xml به فایل PDF ) به پی دی اف تبدیل شده است. Wium Lie رئیس هیأت مدیره شرکت پشتیبان Prince است و هدف این شرکت را ترغیب صنعت چاپ به استفاده از زبان های Html و Css اعلام کرده است.

کنسرسیوم بین المللی شبکه جهانی وب یا W3C برای غلبه بر مشکلاتی که در طی زمان با استفاده از HTML بوجود آمده است، سی اس اس را پیشنهاد کرده است. عملا این زبان برنامه نویسی، مکملی بر زبان HTML است و سعی در پر کردن نقاط ضعف و خلاء های آن دارد.
CSS زبانی است که بوسیله آن میتوانید استایل طراحی صفحات وب سایتتان را یکبار تعریف و به صفحات مورد نیازتان اعمال نمایید.استفاده از css یک روش کاربردی و بهینه سازی شده برای طراحی صفحات وب است.

Hakon_Wium_Lie

CSS چیست؟

سی اس اس شامل فونت ها و اندازه شان، رنگ‌ها و پس زمینه‌ها، دیواره ها و بسیاری دیگر از عنصرهای صفحه ی وب است. مثلا اگر در طراحی وب سایتی که دارای صفحات  زیادی است و در پایان کار می خواهیم نوع فونت تمامی صفحات و یا رنگ آنها را تغییر دهیم، در حالت عادی مجبوریم که تمام صفحات را یکی یکی تغییر دهیم اما با سی اس اس فقط با دادن کد می توان تغییرات را به صورت خودکار روی تمام صفحات اعمال کرد.

css

نمونه کد سی اس اس که در همین صفحه استفاده شده است

.entry-header h1 {
font-size: 22px;
font-weight: 700;
border-bottom: 2px solid #f3f3f3;
padding-bottom: 10px;
margin-bottom: 0;
line-height: 1.5;
margin-top: 0px;}

 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

محصولات و دوره های آموزشی

    درحال بروزرسانی

مشاهده همه دوره های آموزشی

یاد بگیرید حرفه ای کارکنید تا به درآمد بالا برسید

0