افزایش سرعت سایت با شبکه های توزیع محتوا یا CDN

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟

شبکه توزیع محتوا یا CDN مخفف Content Delivery Network میباشد. طبق تعریف اتحادیه بین‌المللی مخابرات به هر گونه شبکه‌ای که برای تحویل محتوای دیجیتالی بهینه‌سازی شده باشد شبکه توزیع محتوا می گویند.  معمولاً شبکه‌های توزیع محتوا دارای سرورهایی است که در نقاط مختلف جهان در موقعیت های جغرافیایی متفاوت راه اندازی شده اند به عبارت دیگر شبکه‌ای از سرورها که محتویات استاتیک کش‌شده را از وب‌سایت دریافت کرده و بر اساس مکان جغرافیایی کاربران ارائه می‌کنند.

محتوای استاتیک : استایل شیت ها (فایل های css) ، اسکریپت ها ، فایل های HTML ، تصاویر و … است.

هنگامی که درخواست یک فایل استاتیک از سوی مرورگر کاربر ارسال میشود CDN درخواست را از سرور اصلی سایت به سمت نزدیک ترین سرور به کاربر هدایت میکند تا در کمترین زمان سایت بارگزاری شود و پاسخ دریافت کند.

cdn

مزایای استفاده از CDN

افزایش سرعت سایت و بهبود در نتایج جستجو: نمایش صفحات وب در سیستم بازدید کنندگان به دلیل یارگزاری اطلاعات از نزدیک ترین شبکه توزیع محتوا و نتایج مثبت در رتبه سایت شما در موتور های جستجو را به همراه دارد.

افزایش امنیت سایت : استفاده از CDN باعث جلوگیری از حملات DDoS میشود به این دلیل که شبکه توزیع محتوا دارای پهنای باند زیادی است و همچنین ارتباط ها بصورت غیر مستقیم و محافظت شده‌اند. شبکه های توزیع محتوا از Firewall بسیار قدرتمندی بهره مند می باشند که در کمترین زمان حمله هایی که به سایت شما می شود را تشخیص داده و آنها را نابود کرده و اجازه نمی دهند به وبسایت شما هیچ گونه آسیبی برسد.

افزایش پهنای باند : استفاده از  CDN باعث کاهش درخواست های کاربران به سرور اصلی شده در نتیجه مصرف پهنای باند کاهش می یابد.

کاهش مصرف منابع اصلی: با استفاده از شبکه ی توزیع محتوا یا CDN می توانید تا حد بسیار زیادی در هزینه ها صرفه جویی کنید. زیرا این سرور ها و شبکه ها به صورت اشتراکی هستند و کاربران زیادی از آن به طور همزمان استفاده می کنند و شما دیگر لازم نیست که هزینه های زیادی برای خرید سرور های اختصاصی و هاست های جداگانه صرف کنید.

معایب استفاده از CDN

تنها مشکل CDN آن است که معمولا رایگان نبوده و برای استفاده از آن باید هزینه پرداخت کنید.  معروفترین نمونه های خارجی آن عبارتند از cloudflare MaxCDN، VPS.net و Amazon Cloudfront که در میان آنها بهترین شرایط هزینه ای را MaxCDN دارد. یک نمونه از سایت های ایرانی که این خدمات را ارائه میدهد ابر آروان است.

نکات مهم

  1. سایت cloudflare دارای پنل رایگان است و استفاده از آن توصیه میشود. اما اگر میزبانی سایت تان در ایران است به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود و طبق تجربه باعث کاهش سرعت سایت میشود.
  2. برخی سازمان ها و کشور ها دسترسی به CDN را مسدود میکنند و ممکن است درخواست های کاربران به سایت محدود شود.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

محصولات و دوره های آموزشی

    درحال بروزرسانی

مشاهده همه دوره های آموزشی

یاد بگیرید حرفه ای کارکنید تا به درآمد بالا برسید

0